IMPORTANT

Centrul de cercetari literare si de lingvistica aplicata la limbajele de specialitate Teodora Cristea

Videoconferinţă sustinută de Prof. univ. dr. Corina Cilianu-Lascu

Videoconferință în cadrul Centrului de cercetare Teodora Cristea

Miercuri, 29 iunie 2016, Centrul de Cercetări Teodora Cristea și Centrul de Reușită universitară au organizat videoconferința Le Réseau panlatin de terminologie (Realiter) - activités et perspectives de la collaboration scientifique internationale au profit de la qualité des langues néolatines par la recherche en communication professionnelle multilingue susținută de prof.univ.dr. Corina Cilianu Lascu.

La videoconferință au participat și membrii Centrului de cercetare Théorie et pratique du discours al Universității Dunărea de Jos din Galați.

Conferința  a prilejuit un interesant dialog între participanți privind activitatea REALITER, sistemul de funcționare și finanțare a asociației dar mai ales ctematica proiectelor de cercetare, a procedurii de depunere dce proiecte și de selecție a lor precum și discuții privind modalitățile de diseminare a rezultatelor proiectelor dar și a activității generale a asociației.